Wood&Design 2(5)/2019

2019-06-03 10:09:07
Zostaw swój adres e-mail i uzyskaj bezpłatny dostęp do tego wydania magazynu Wood & Design w wersji online.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

SUSBKRYBUJ

Jaka jest przyszłość drewna?

Drewno to materiał stosowany i ceniony od tysięcy lat. Pięknym świadectwem tej przeszłości są wiekowe techniki zdobnicze, wykształcone na terenach górskich i podgórskich. Jak pisze Karol Ławniczuk w tekście poświęconym technice ryzowania (s. 32), geometryczne wzory w drewnie były popularne nie tylko w Polsce, ale też na Słowacji, Węgrzech, w Alpach i Karpatach. Drewno było tam materiałem powszechnie dostępnym, co wpłynęło na chęć nadania mu wyjątkowego charakteru. Z artykułu dowiemy się nie tylko o tym, jak wykonać takie dekoracje, ale także, jakie miejsce zajmowały w życiu obyczajowym mieszkańców wymienionych terenów.

W jakim stopniu lite drewno będzie nam jednak towarzyszyć w przyszłości? Bartłomiej Jóskowski, który opowie nam w tym numerze o stolarce w meblarstwie artystycznym (s. 4), pokazuje, że kunszt i czas składają się na ponadczasowość ekskluzywnych mebli.

Czy jednak przyszłość wykorzystania drewna w meblarstwie wiąże się tylko z produkcją luksusową? Niewątpliwie lite drewno staje się coraz droższym surowcem i choćby z tego powodu warto pochylić się nad tańszą sklejką. Zuzanna Andrzejczak zaprojektowała z niej niezwykłe biurko, charakteryzujące się nie tylko niskim kosztem produkcji, ale też możliwością ręcznej zmiany wysokości mebla (s. 38). Ten ergonomiczny i atrakcyjny wizualnie element wyposażenia idealnie sprawdzi w codziennym użytkowaniu.

Cenimy sobie drewno za naturalność i ciepło, jakie wnosi do pomieszczeń, dzięki czemu dotarło ono nawet do wnętrz biurowców, przestrzeni charakterystycznej dla współczesności. Serdecznie polecam wywiad z Bartoszem Trzopem o zastosowaniu drewna w aranżacji przestrzeni biurowej (s. 18). Architekt wskazuje w rozmowie zalety i wady użytkowania tego materiału we współczesnej architekturze. Na podstawie jego wypowiedzi nasuwa się pytanie – czy zastosowanie drewna będzie coraz bardziej ograniczane na rzecz nowoczesnych zamienników o lepszych właściwościach?

Można mieć nadzieję, że zapotrzebowanie na drewno mimo wszystko nie przeminie – wykonane z niego elementy w zabytkowych obiektach, takie jak podłogi, zawsze wywołują zachwyt. Specjaliści z Showroomów Deska Design podkreślają, że doceniamy ponadczasowość drewna i to, w jak piękny sposób się ono starzeje. Nowoczesne technologie nie muszą wypierać go z naszego życia – w opisywanym tekście przeczytacie Państwo, jak mogą one wydobywać z drewna wyjątkowy wygląd w procesie postarzania podłogi (s. 16).  

Piękno, jakość, wygoda użytkowania i naturalność materiału to wartości, które nigdy nie wyjdą z mody.

 

Życzę przyjemnej lektury!

 

Aleksandra Nieścioruk

Redaktor W&D

ZNAJDŹ NAS: