Wood&Design 2(2)/2018

2018-10-01 12:05:09
Zostaw swój adres e-mail i uzyskaj bezpłatny dostęp do tego wydania magazynu Wood & Design w wersji online.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

SUSBKRYBUJ

Mocna pozycja przemysłu drzewnego w Polsce

Przemysł drzewny w Polsce zatrudnia około pół miliona osób, pracujących w firmach zajmujących się przerobem drewna, hodowlą lasów i pozyskiwaniem drewna czy w samych Lasach Państwowych. Jednak przemysł drzewny to nie tylko drewno, ale cały przemysł meblarski, produkcja celulozy i papieru, a także tarcicy, palet, podłóg drewnianych czy całych domów z drewna, co daje 2,3% z PKB oraz około 11% wartości dodanej w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. Warto podkreślić, że przemysł drzewny niemal w całości opiera się na drewnie pozyskiwanym z polskich lasów. W związku z dynamicznym rozwojem tego sektora w naszym kraju, to wydanie Wood & Design rozpoczynamy od przyjrzenia się produkcji domów z bali (s. 4).

Potwierdzeniem dobrej kondycji rodzimego przemysłu drzewnego jest fakt, że Polska jest obecnie największym producentem podłóg drewnianych, wyposażenia ogrodowego oraz płyt HDF/MDF w Unii Europejskiej. Zajmujemy też czwarte miejsce w produkcji mebli, a drugie w produkcji płyt wiórowych. Cieszy to tym bardziej, że są to w większości małe i średnie firmy posiadające wyłącznie polski kapitał.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a jak wiemy, ze względu na pogodę nie zawsze jest ona łaskawa dla drewnianych powierzchni, które znajdują się poza domem. Wrzesień to także najlepszy moment, by przygotować nasze drewno na najtrudniejszy dla niego okres – okres zimowy. Dlatego szczególnie polecam w tym wydaniu zapoznanie się z działem Okiem fachowca. Znajdą tam Państwo wiele praktycznych porad i wskazówek, które podpowiedzą, jak przygotować drewniany taras na zimę (s. 46). Warto też zapoznać się z odpowiedziami naszych autorów na odwieczne dylematy: czy ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne dla drewnianej podłogi (s. 50), a także jak dbać o drewnianą podłogę, korzystając z kominka (s. 54)?

 

Życzę przyjemnej lektury!

Anna Zięba

Redaktor naczelna

Wood & Design

ZNAJDŹ NAS: