Dziedzictwo zamknięte w drewnie, czyli najnowszy projekt AHEC na Festiwal Designu w Londynie

Dziesięć największych osobistości londyńskiego świata kultury, dziesięciu światowej sławy projektantów i czerwony dąb amerykański – oto przepis na najnowszy projekt AHEC na tegoroczny Festiwal Designu w Londynie.

2019-05-30 15:48:22

Sir John Sorrell, prezes Festiwalu Designu w Londynie, zaprosił przedstawicieli największych londyńskich instytucji kulturalnych do współpracy ze znanymi na całym świecie projektantami. Zostali oni poproszeni o stworzenie 10 projektów wykorzystujących czerwony dąb amerykański, które zostaną zaprezentowane pod wspólnym hasłem „Legacy” („Dziedzictwo”) – efekty ich kreatywnych pomysłów będziemy mogli obejrzeć już we wrześniu na wystawie w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Joe Linden ze studia Barber & Osgerby, Yael Mer z Raw Edges i Martino Gamper w zakładzie firmy Benchmark.

Projekt „Legacy” to wspólny pomysł Davida Venables, dyrektora na Europę Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture – to w jej zakładzie produkcyjnym w hrabstwie Berkshire powstawać będą projekty.

Czerwony dąb amerykański – różne rodzaje wykończenia. 

AHEC stale dąży do poszerzania potencjału wykorzystania amerykańskiego drewna liściastego. Zależało nam na stworzeniu projektu, który pokaże wysoką jakość i unikalne właściwości czerwonego dębu amerykańskiego w zastosowaniu innym niż produkcja mebli. Z niecierpliwością czekam na efekty tej niezwykłej współpracy – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

Bardzo się cieszę, że będę mógł pracować z tyloma ciekawymi projektantami. Jestem ciekaw, jakie projekty stworzą stosując tylko jeden rodzaj materiału – czerwony dąb amerykański – i to w tak krótkim czasie. Projekt „Legacy” to także możliwość poznania bliżej przedstawicieli wielu znamienitych instytucji kultury w Londynie – powiedział Sean Sutcliffe, założyciel firmy Benchmark.

Sean Sutcliffe dodał też, że podczas tego rodzaju projektów atmosfera w zakładzie Benchmark jest wyjątkowa –  Czujemy się wtedy jak na festiwalu. Nasi pracownicy cały czas podejmują nowe wyzwania, czasu jest niewiele, a progi naszego zakładu przekracza całe mnóstwo niezwykłych osób. Warto pamiętać, że wspólny projekt z AHEC to także promocja wykorzystania odnawialnego materiału, jakim jest amerykańskie drewno liściaste.

Projektanci i przedstawiciele londyńskiego świata kultury zaproszeni do udziału w projekcie „Legacy”:

- Tristram Hunt, dyrektor Victoria & Albert Museum, będzie współpracował z Jasperem Morrisonem

- Sir Ian Blatchford, dyrektor Science Museum Group, będzie współpracował z Marlene Huissoud

- Yana Peel, prezes Serpentine Galleries, stworzy projekt z Edem Barberem i Jay’em Osgerbym

- Alex Beard, prezes Royal Opera House, stworzy projekt z Terencem Woodgatem

- Amanda Nevill, prezes Brytyjskiego Instytutu Filmowego, będzie współpracowała z Sebastianem Coxem

- Tamara Rojo, dyrektor artystyczna English National Ballet, będzie współpracowała z Martino Gamperem

- Maria Balshaw, dyrektor sieci galerii sztuki Tate, stworzy projekt z Maxem Lambem

- Iwona Blazwick, dyrektor Whitechapel Art Gallery, będzie w zespole z Yael Mer i Shay’em Alkalayem z Raw Edges

- Kwame Kwei-Armah, dyrektor artystyczny Young Vic, będzie pracował nad projektem z Tomoko Azumi

- Sir John Sorrell, prezes Festiwalu Designu w Londynie, stworzy projekt we współpracy z Juliet Quintero

ZNAJDŹ NAS: