Jak zrobić stół w stylu live edge river?

Styl live edge river to nowy trend w designie, łączący piękno „żywej”, nieobrobionej krawędzi drewna z „rzeką” z żywicy lub szkła, przepływającą przez płaszczyznę blatu. Połączenie obu tendencji tworzy idealną parę projektową, spajającą nowoczesną formę i technologię z pięknem surowego drewna.

2019-02-25 10:39:41

W przeciwieństwie do tradycyjnych, równych krawędzi styl krawędzi live edge wygląda, jakby mebel pochodził prosto z surowego drewna. Rustykalny charakter tego stylu w połączeniu z awangardowym kolorem żywic i szkła świetnie komponuje się z wnętrzem wiejskim, jednocześnie je przełamując i unowocześniając. Przez intensywne kolory i oryginalny wygląd stół odnajdzie się również w przestrzeni industrialnej.


Drewno idealne


Najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapem przy stworzeniu stołu prezentującego surowe, naturalne piękno drewna jest dobór odpowiedniego materiału. To równie wymagająca praca jak przy każdym kolejnym etapie produkcji. Na tym etapie podejmuję niejednokrotnie daleką podróż mierzoną w setkach kilometrów i spędzam cały dzień w tartaku. W przypadku konwencjonalnej obróbki byłby to zwykły kawałek drewna, jednak w projektach, których sposób wytwarzania zarysowuję, to inspiracja. Podróż do tartaku to czas, gdzie zaczyna się przygoda z projektem. Niejednokrotnietrzeba przerzucić setki kilogramów drewna, żeby móc dostać się do tego wyjątkowego, który kryje się pod warstwą surowca. Dobierając odpowiednie barwy oraz dopasowując deski do siebie, wykonujemy początek pracy projektowej. W większości przypadków najlepiej będzie wybrać jak najbardziej popękane i pofalowane deski.

Czas projektu

Po przywiezieniu drewna do pracowni przychodzi czas na planowanie, a następnie projektowanie. Zanim zaczniemy jakąkolwiek pracę nad drewnem, przygotowujemy ręcznie narysowany projekt, który później przenosimy do programu graficznego AutoCAD lub KD Max, gdzie dobierane są odpowiednie kolory tworzyw uzupełniających, jakich będziemy używać, oraz kształt, kolor i materiał do wykonania nóg. To, jak przygotowujemy drewno do produkcji stołu, zależy od tego, czy szczeliny oraz kanion (koryto w stole) będą wypełniane w całości żywicą epoksydową, czy pośrodku desek będzie też wykorzystywane szkło. Dalszą pracę nad stołem zaczynamy od wycięcia materiału, zachowując kilka dodatkowych centymetrów na późniejsze naddatki techniczne do dalszej obróbki drewna. Po wycięciu odpowiedniego wymiaru heblujemy deski, a następnie oczyszczamy wszystkie szczeliny i pęknięcia w drewnie. Kiedy mamy gotowe, wyrównane deski – musimy wyrównać brzegi (o ile wykonujemy stół prostokątny lub kwadratowy).

Łączenie z żywicą i szkłem 

Jeżeli chcemy, by nasz stół był w pełni zalany żywicą, musimy przygotować formę, do której najlepiej sprawdzają się płyty wiórowe laminowane lub mdf. Zanim jednak umieścimy deski w wykonanej przez nas formie, należy wysmarować ją środkiem antyadhezyjnym, który znacznie ułatwi nam wydobycie stołu z formy. Można tu również zastosować taśmę PVC lub wosk, które zabezpieczą przed przyklejeniem się żywicy do powierzchni uprzednio przygotowanej formy. Żywica epoksydowa stosowana do produkcji takich stołów jest syntetyczną substancją klejącą, używaną do powlekania lub wiązania przedmiotów. Wypełnianie szczelin i żywych krawędzi mebli za pomocą żywicy stanowi jeden z najczęstszych sposobów zmiany stylu mebla, a jedocześnie czyni go znacznie trwalszym i wzmacniając – zabezpiecza przed uszkodzeniem nierównych powierzchni drewna. W kolejnym etapie naszej pracy należy starannie oczyścić deski i pokryć żywicą ich szczeliny oraz brzegi kanionu. Proces ten zamyka pory w drewnie, a tym samym zapobiega wydostawaniu się powietrza z jego środka. Żywicę należy wymieszać i przygotować według zaleceń producenta. Bąble powietrza, które powstają na skutek wylewania żywicy, usuwamy podgrzewaczem. Gdy żywica jest w pełni utwardzona, wyrównujemy wszelkie nierówności powstałe przy jej twardnieniu oraz wylewaniu, używając na całą szerokość taśmowej szlifierki i stosując przy tym odpowiednią gradację papieru ściernego. Jest to długi proces, który ma na celu idealne wyrównanie powierzchni blatu. Do stołów ze szkłem wycinamy formę poprzednio przygotowanego kanionu. W kolejnym kroku przenosimy zdjęcia prototypu oraz wymiary do programu graficznego, z którego wysyłane są później do lokalnego szklarza. Rzemieślnik wycina dla nas szkło według podanych wymiarów przy pomocy maszyny WaterJet oraz je hartuje. Jak tylko otrzymamy szybę, frezujemy pod nią koryto w drewnie odpowiednio przeznaczonym do tego frezem. Ta metoda zapewnia nam dokładność i pewność, że szkło osadzone w korycie będzie dokładne pasowało. Jeżeli uzupełniamy szczeliny w drewnie żywicą, spód szczeliny należy odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze nadają się do tego szpachla samochodowa i kawałek plexi, przyklejone za pomocą gorącego kleju.


Wykończenie


Po udanym procesie szlifowania, kiedy stół uzyska równą powierzchnię, nadchodzi czas na ostateczne wykończenie mebla. Ostatnią czynnością jest sformatowanie stołu do odpowiedniego wymiaru oraz ponowne wyrównanie brzegów, by otrzymać idealny kształt. Całość można wykończyć, obrabiając drewno na frezarce do uzyskania cięć pod zaplanowanym kątem oraz odpowiednich kształtów brzegów. Blat może być dodatkowo, zależnie od wyboru projektanta lub klienta, lakierowany na różne odcienie, polerowany bądź pokryty cienką warstwą żywicy, która świetnie sprawdza się pod względem zabezpieczenia i wykończenia w codziennym użytkowaniu mebla. Stoły uzupełniane żywicą i szkłem reprezentują sobą nie tylko ciekawy design, ale i ponadczasowość w elementach wykończeniowych.

ZNAJDŹ NAS: