Moda, która wybrała drewno

Drewno dzięki swoim licznym właściwościom oraz niepowtarzalnej strukturze jest coraz częściej doceniane i wykorzystywane przez młodych, innowacyjnych projektantów-rzemieślników. Jak wykorzystać drewno – materiał ekologiczny i odnawialny, by urozmaicić swój wygląd na co dzień i od święta podpowiadają Filip Szymanowski i Maciej Olechnowicz, twórcy marki Bindka oferującej drewniane akcesoria do odzieży.

2018-12-19 10:17:42

Rozmawia: Anna Zięba

Czy Waszym zdaniem można powiedzieć, że drewno w ostatnich latach „wkroczyło na salony”?

Filip Szymanowski: Nie dość, że wkroczyło na salony, to jeszcze rozpycha się łokciami! (śmiech)

Dlaczego tak się dzieje?

Filip Szymanowski: Odważni i kreatywni projektanci tacy jak my (śmiech) zastępują nim królujące dotychczas materiały, takie jak tkaniny, plastik, ceramikę, a nawet kamienie szlachetne czy metale. Tak naprawdę to od kilku lat drewno nie wychodzi z mody, a właściwie to moda... dosłownie zaczyna "chodzić w drewnie". Dla nas stało się ono inspiracją i materiałem wykorzystywanym do tworzenia niebanalnych i subtelnych dodatków do codziennych, ale i oficjalnych stylizacji, które tworzymy.

Drewno nie tylko dobrze wygląda, ale jest też materiałem ekologicznym. To dla Was ważne?

Filip Szymanowski: Trend eko jest w ostatnich latach bardzo silny i cały czas zyskuje na popularności. Świadomość w społeczeństwie wzrasta i ludzie chętniej wybierają produkty ekologiczne, wykonane z surowców naturalnych. Z tym nurtem związane są również eko dodatki w postaci muszek, spinek do mankietów, a nawet krawatów z drewna, które wykonujemy jako Bindka.

Drewniane krawaty brzmią intrygująco! Skąd pomysł na taki projekt?

Maciej Olechnowicz: Skoro można tworzyć tak ambitne projekty, jak drewniane wanny czy ultra wytrzymałe konstrukcje specjalnego przeznaczenia np. w lotnictwie, to dlaczego nie krawaty? Połączenie innowacyjnego podejścia do technologii wraz z kreatywnością pozwala oderwać się od stereotypowego postrzegania drewna. W takim wydaniu staje się ono detalem tworzącym oryginalny i niepowtarzalny styl. Zaprojektowany przez nas drewniany krawat łamie wszelkie konwencje i przekracza powszechnie obowiązujący kanon mody.

Filip Szymanowski: Dzisiejsza wiedza i możliwości pozwalają nie tylko na tworzenie form ciekawych wizualnie. Można również różnym przedmiotom nadać pożądaną użyteczność. Ogranicza nas w zasadzie tylko kreatywność.

Jedyną wątpliwość budzi u mnie to, czy taki drewniany krawat może być funkcjonalny i wygodny?

Maciej Olechnowicz: Oczywiście! Jest on w pełni elastyczny i wygina się w każdym kierunku, nie krępując swobody ruchów. Produkowane przez nas krawaty nie zachowują się jak zwykły kawałek deski. Efekt ten osiągnęliśmy poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii poprzedzonej setkami prób. W rezultacie osiągnęliśmy optymalną proporcję pomiędzy elastycznością a równie istotną wytrzymałością. Jest to wynik zastosowania odpowiedniego drewna, sposobu łączenia kolejnych warstw oraz geometrii nacięć.

Jak duże znaczenie ma rodzaj drewna z jakiego wykonujecie swoje akcesoria?

Maciej Olechnowicz??: Obecnie forma i rodzaj materiału używanego do produkcji akcesoriów nie są już problemem. Ciekawe dodatki do odzieży mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Wykorzystywane są zatem gatunki rodzime: dąb, jesion czy orzech, jak również drewno egzotyczne, takie jak makore, mahoń czy palisander.

Skąd pozyskujecie drewno do swoich produktów?

Filip Szymanowski: Wszystkie nasze muszki oraz spinki zrobione są z drewna z „odzysku”, które najpewniej trafiłoby do śmieci. Nie jest też dla nas problemem wykorzystanie drewna, które teoretycznie posiada wadę np. sęki czy naturalne przebarwienia. Dla naszych projektów są to wręcz cechy pożądane, nadające im unikalności. Naszym zdaniem, to że korzystamy z drewna z recyklingu jest dla naszych akcesoriów dodatkowym atutem.

Co wyróżnia drewniane akcesoria do odzieży?

Maciej Olechnowicz: Jednym z najciekawszych aspektów dotyczących drewnianych akcesoriów jest fakt, że mogą one przybierać formy nieco inne niż te tradycyjne, a i tak będą się fantastycznie prezentować. W końcu drewno to klasa i styl same w sobie, nutka nowoczesności połączona z zawsze modną klasyką. Wybierając drewnianą galanterię stawiamy na sztukę rzemiosła i ręczną robotę, naturalność oraz unikatowość. Trzeba pamiętać, że przecież nie ma dwóch takich samych kawałków drewna.

Polecacie je zatem na jakieś szczególne okazje?

Filip Szymanowski: Nie ma żadnego znaczenia czy taki gadżet założy się na oficjalną ceremonię do eleganckiego garnituru czy po prostu do casualowej koszuli, na spotkanie ze znajomymi. W każdym przypadku będzie to dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu. A zatem, może warto spróbować i wymienić zwykły krawat, muszkę czy spinki na ich drewniane odpowiedniki?

Na pewno warto! (śmiech) Dziękuję za rozmowę.

 

Filip Szymanowski

Stolarz pasjonat. Współwłaściciel marki Bindka. Przypadkowa przygoda z obróbką drewna przerodziła się w pomysł na stworzenie drewnianego krawata i innych dodatków do odzieży. Obecnie swoje (i nie tylko) pomysły realizuje tworząc ciekawe produkty pod marką Bindka. Zawodowo związany z marketingiem.

 

Maciej Olechnowicz

Współwłaściciel marki Bindka. Z drewnem oraz innymi materiałami eksperymentuje już od najmłodszych lat. W latach 2011-2014 wielokrotnie wygrywał prestiżowe zawody SAE Aerodesign organizowane przez NASA i Lockheed Martin. Dziś swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje  projektując i wykonując drewnianą galanterię marki Bindka.

 

 

ZNAJDŹ NAS: