Dom w góralskim stylu w dowolnym miejscu na ziemi

Kto z nas nie marzył kiedyś o niewielkim drewnianym domu położonym na cichym górskim zboczu? Część tych marzeń można spełnić niezależnie od widoku za oknem. Coraz popularniejsze stają się bowiem domy z drewnianych bali wyglądające jak ściągnięte prosto z gór, a które coraz częściej można spotkać na podmiejskich osiedlach.

2018-10-22 16:06:02
Autor:

Do budowy domu z bali używa się drewna iglastego, najczęściej sosnowego, świerkowego, jodłowego lub – rzadziej – modrzewiowego. Kiedyś budowano domy także z bali drzew liściastych – dębu lub jesionu. Dziś można takie bale kupić jedynie z rozbiórki starych domów. Są dużo tańsze od nowych, a jeśli są w dobrym stanie mogą posłużyć do budowy. Jeśli jednak marzymy o domu wielopokoleniowym, lepiej zainwestować w nowe bale z drewna iglastego. Do wyboru są bale z drewna litego i nieco tańsze z drewna klejonego. Średnica bali waha się między 8 a 30 cm, jednak najczęściej wybierane są te o grubości 20 cm, ponieważ zapewniają optymalną izolację.

Koszt wybudowania domu z bali

Większość producentów podaje jedynie szacunkowe ceny domów z bali. Powód takiego zabiegu jest bardzo prosty – każdy kupujący może oczekiwać czegoś innego, dlatego ceny zwykle są ustalane indywidualnie w zależności od potrzeb.

Wpływ na wysokość ceny domu z bali ma kilka czynników: rodzaj drewna, z którego powstanie dom, rodzaj dachu, jakim zostanie przykryta konstrukcja, czas poświęcony na pracę nad nim i przede wszystkim – powierzchnia użytkowa.

Powszechna jest opinia, że domy z bali są tanie. Jednak ich cena jest uzależniona głównie od czasu trwania procesu budowlanego. Faktycznie, domy drewniane mogą być tańsze od murowanych, co wynika głównie z tego, że wznosi się je dość szybko. Jeśli jednak cena jest bardzo niska, należy uważać, może to bowiem oznaczać niską jakość drewna. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości, wykonawca domu powinien udostępnić nam certyfikat lub potwierdzenie z tartaku informujące o klasie drewna, sposobie i czasie jego leżakowania, suszenia oraz impregnacji.

Z reguły jednak proces stworzenia stanu surowego zamkniętego domu z bali jest nieco droższy niż w przypadku domu murowanego. Jednak koszty zwracają szybko, bo już na etapie wykończenia obiektu. Dom z drewnianych bali nie wymaga bowiem wykończenia wnętrz w środku - drewniane ściany są przecież gotowe do użytkowania. Są to kolejne oszczędności, ponieważ nie wykonuje się czynności, które trzeba wykonać w murowanym domu, np. gładzi, tynków czy malowania.

Na cenę ma także wpływ ewentualna piwnica. Ze względów oczywistych nie jest ona budowana z drewna. Murowana piwnica podwyższa zatem cenę i wydłuża budowę domu. Warto pamiętać, że im mniej skomplikowany projekt domu wybierzemy, tym jego cena będzie niższa. Wiele zależy także od wybranego ogrzewania.

Uwzględniając zatem, że koszty budowy mogą się różnić w zależności od projektu, wybranego dachu, jakości materiałów czy kosztów robocizny, nowy dom z bali świerkowych o powierzchni ok. 120 m2 wraz z fundamentami, ścianami wewnętrznymi, schodami, dachem, stolarką okienną i drzwiową oraz instalacjami to w stanie surowym zamkniętym ok. 220 tys. zł brutto, natomiast stan pod tzw. klucz to koszt ok. 280 tys. zł brutto.

Czas potrzebny na budowę

Podobnie jak w przypadku samych kosztów, tak i czas budowy domu z bali jest uzależniony od kilku czynników. Jeśli zależy nam na domu pod tzw. klucz – budowa może trwać nawet rok. Zwykle trwa ona jednak od kilku tygodni do kilku miesięcy, z czego samo zmontowanie konstrukcji w tej technologii zajmuje ok. 4 tygodni i odbywa się w miejscu, gdzie ma stanąć dom. Bale obrabiane są oczywiście w warunkach fabrycznych, a następnie – zwykle już odpowiednio ponacinane i gotowe do konstruowania domu – przywożone na plac budowy.

Pozostały czas zaplanowany na budowę potrzebny jest na przygotowanie terenu budowy oraz materiałów budowlanych, zamontowanie stolarki okiennej, dachu czy instalacji. Jednak najważniejszą kwestią, która zajmuje sporo czasu, jest posadowienie domu. W zależności od nośności gruntu, dom z bali stawia się na palach, ławach, stopach lub płycie fundamentowej. W przypadku wykonania fundamentu proces ten nie różni się niczym od domów murowanych. Na wylanie betonowego fundamentu i jego całkowite wyschnięcie potrzeba około miesiąca i – co ważne – dobrych warunków atmosferycznych, czyli dość suchej, ciepłej pogody.

Nie bez znaczenia dla budowy jest także czas zamówienia bali, które muszą być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Warto dopilnować, by wykonawca projektu zamówił bale w renomowanym tartaku, ponieważ ich złe przygotowanie i przechowywanie może w przyszłości skutkować pękaniem ścian, a co za tym idzie słabą izolacją. Na dobrej jakości bale trzeba czekać nawet kilka tygodni, dlatego warto je zamówić z wyprzedzeniem.

Dodatkowo, dom z bali wymaga identycznych zgód na budowę (a także uzbrojenia działki) jak dom murowany – warto o tym pamiętać i nie zaczynać bez nich budowy!

Grzyby i insekty – jak ich uniknąć?

Jeśli zadbaliśmy o to, by bale, z których powstaje nasz dom, pochodziły z dobrego, sprawdzonego tartaku – nie powinny mu zagrażać grzyby ani owady atakujące drewno. Dobrze wykonany drewniany dom nie powinien gnić czy mieć insektów. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku wybór bali.

Do budowy domów wykorzystuje się dwa rodzaje bali: suche – mające wilgotność od 14 do 19% lub mokre – powyżej 19%. Bale suche otrzymuje na dwa sposoby: susząc je sezonowo (nawet przez kilka lat) lub komorowo. Komorowe suszenie drewna trwa dużo krócej, a dodatkowo niszczy wszystkie zarodniki grzybów i larwy owadów, które mogłyby w przyszłości zaszkodzić drewnu. Natomiast drewno mokre z upływającym czasem traci wilgoć i wysycha, powodując osiadanie budynku i powstawanie rys oraz pęknięć, co jest zjawiskiem normalnym, ale raczej niepożądanym.

Warto jednak pamiętać, że – mimo dobrego pochodzenia drewna – dom się starzeje i z czasem trzeba odpowiednio zadbać o jego impregnację. Dostępna jest bardzo szeroka gama produktów wnikających w strukturę drewna, które zabezpieczają przed pleśnią, grzybami, sinizną czy szkodnikami drewna. Dom z bali powinno się impregnować co kilka lat (od 5 do 10 lat) – w zależności od widocznych objawów ubytku poprzedniego impregnatu. Koszt takiej impregnacji dla domu ok. 120 m2 może wynieść od ok. 1500 zł do nawet kilku tysięcy złotych – w zależności od jakości preparatu.

Ochrona przed ogniem

Wciąż panuje błędne przekonanie, że drewniane domy są łatwopalne. Wiąże się to przede wszystkim z wiedzą, że drewno – w swoim pierwotnym stanie – płonie z dużą łatwością, a także z wizją starych drewnianych wiejskich domków, które miały słomiane dachy i w razie pożaru znikały z powierzchni ziemi w mgnieniu oka.

Współczesne drewniane budownictwo wygląda zgoła inaczej. Drewno używane do budowy domów jest zawsze odpowiednio zaimpregnowane: zanurzeniowo lub przez malowanie. Używa się do tego specjalnych środków ogniochronnych i grzybobójczych.

Dom dla pokoleń

Trwałość domu z drewnianych bali jest bardzo porównywalna z trwałością domu murowanego. Jeśli dom jest wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz odpowiednio zakonserwowany przez wykwalifikowanych fachowców, będzie służył wielu pokoleniom. Potwierdzeniem tego mogą być ponadstuletnie domy drewniane, które nadal można spotkać w wielu miejscowościach w Polsce, a do budowy których nie wykorzystano żadnej z dostępnych współcześnie zawansowanej technologii.

Samo zdrowie

Drewniane domy mogą poszczycić się wyjątkowym mikroklimatem, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów – są zatem świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergię. Poza tym domy z drewna mają bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, a że są stworzone z całkowicie naturalnego surowca zapewniają także odpowiedni balans wilgoci we wnętrzu, co zapewnia czyste i nasycone tlenem powietrze. Ponadto, właściwie wszystkie materiały użyte do budowy domu z bali są nie tylko energooszczędne, ale i ekologiczne – produkcja elementów drewnianych w żaden sposób nie obciąża środowiska toksycznymi odpadami.

Cztery najbardziej popularne rodzaje bali do budowy domów:

klasyczne – mają wewnętrzną stronę prostą, a zewnętrzną zaokrągloną,

okrągłe pełne,

dwustronnie zaokrąglone,

prostokątne zwykłe lub prostokątne ze ściętymi krawędziami zewnętrznymi.

ZNAJDŹ NAS: