Współczesna architektura w zabytkowym obiekcie

UBIQ 34 to architektoniczna perełka w centrum Wielkopolski, która zdobyła wiele prestiżowych nagród, również w kategorii rewitalizacja. Dawniej mieściły się tam koszary, dziś to budynek biurowy. Do jego zabytkowej części wybrano dębowe deski Chapel Parket.

2018-07-27 16:19:49

UBIQ 34 to kompleks biurowy mieszczący się w Poznaniu, a ściślej – w sercu Grunwaldu: między ulicami Grunwaldzką, Wojskową i Ułańską. Projekt powstał w pracowni CDF Architekci.

UBIQ 34 wczoraj i dziś

Historia budynku sięga 1885 roku. Jest zlokalizowany na obszarze zajmowanym niegdyś przez koszary. W latach 1965–2012 mieściło się w nim… przedszkole.

Kompleks tworzą trzy budynki usytuowane wokół kameralnego dziedzińca, które zostały nazwane roboczo A, B, C.  Pierwszy z nich – zabytkowy (powstał jako kantyna oficerska dla kadry stacjonującego tu pułku ułanów) – pełni funkcję biurową, w planach jest także restauracja. Budynek B również jest obiektem biurowym, ostatni z nich – C – to pawilon wielofunkcyjny.

Fot. Przemysław Turlej

Nagrody i wyróżnienia

Budynek otrzymał wiele prestiżowych nagród. Zwyciężył między innymi w konkursie Eurobuild Awards in Architecture 2016, którego organizatorem jest Eurobuild Central & Eastern Europe oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Pierwsze miejsce przyznano mu zarówno w kategorii „najlepszy budynek biurowy”, jak i w kategorii „najlepsza rewitalizacja w Polsce”. UBIQ 34 został także uhonorowany Nagrodą SARP Roku 2015 w kategorii „obiekt specjalny – obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską”. Przyznano mu także Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro na najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu w 2015 roku.

Fot. Przemysław Turlej

Heblowany dąb

Do zabytkowej części obiektu wybrano dębowe podłogi z kolekcji Chapel Parket. W budynku zamontowano łącznie około 900 metrów kwadratowych desek w kolorze Elsey. Wszystkie elementy marki Chapel Parket są heblowane, co pozwala wydobyć najlepsze cechy naturalnego drewna. Surowiec jest barwiony w masie, a następnie zabezpiecza się go olejem woskowym wzbogaconym związkami krzemu. Substancja podnosi odporność drewna na uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem.

KONTAKT:

Chapel Parket Polska Sp. z o.o.

www.chapelparket.pl

ZNAJDŹ NAS: