Pięć powodów, dla których warto wprowadzić drewno do swojego domu

Trwałość, szlachetność, wytrzymałość – to cechy, które doskonale opisują ten najbardziej wszechstronny z materiałów, czyli drewno. Jest z nami od wieków jako podstawowy budulec domów, stale obecny we wnętrzach w różnych formach, płynnie dostosowujący się do obowiązujących tendencji. To element wykończenia, który zostanie z nami na długie lata, dlatego jego wybór musi być przemyślany i dopasowany do jego funkcji, miejsca przeznaczenia, a także stylu naszego wnętrza.

2018-08-14 13:54:22

1. Różnorodność i wytrzymałość

Drewno to nieskończoność możliwości. Jednak różne jego gatunki znajdują różne zastosowanie. Planując wprowadzić je do wnętrza, nie kierujmy się tylko walorami estetycznymi. Nie każdy gatunek równie dobrze sprawdzi się w łazience, kuchni czy na tarasie. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie wchłanianiem wilgoci, miękkością, kolorystyką. Wynikają one z różnic nasłonecznienia, wilgotności klimatu, warunków siedliskowych, w jakich dane drzewo rośnie. To z kolei niesie za sobą zróżnicowaną charakterystykę słoi i zabarwienie. Głównymi gatunkami drewna, jakie wymienia się, porządkując nieco informacje na jego temat w ujęciu architektonicznym, są liściaste, iglaste i egzotyczne.

Królowie liści

Zacznijmy od liściastych, a na ich czele wyjątkowa akacja – piękna i wytrzymała. Dzięki naturalnym substancjom konserwującym, które w niej występują, nadaje się również do zastosowań zewnętrznych. Bogate usłojenie tworzące malownicze wzory wpływa na jej dekoracyjny charakter. Brzoza to uniwersalność – jej drewno jest zwarte, o pięknym jasnym kolorze. Z tego względu często stosowana jest do produkcji ozdobnych fornirów. Równie popularny jak brzoza jest buk, bardzo wytrzymały, o charakterystycznym ciepłym, różowawym zabarwieniu. Jego gładka budowa o jednorodnym rysunku dobrze wpisuje się zwłaszcza w nowoczesne wnętrze. Dąb to bez wątpienia jeden z najbardziej szanowanych i szlachetnych rodzajów drewna, o zróżnicowanej barwie: od jasnego, delikatnego brązu po chłodniejsze i ciemniejsze odcienie, które z czasem jedynie zyskują na wyglądzie. Odporny na wilgoć, ma najniższy współczynnik skurczu. Dobrze odnajdzie się niemal w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu. Jesion z kolei świetnie sprawdza się jako dekoracyjna deska podłogowa dzięki swojemu nieregularnemu usłojeniu o ciepłej, jasnożółtej tonacji. Orzech to obok jesionu jedno z najbardziej cenionych drzew krajowych. Nie da się go pomylić z żadnym innym gatunkiem drewna dzięki jego wyjątkowym walorom estetycznym i głębokiemu wybarwieniu. Jest chętnie wykorzystywany w przemyśle meblarskim z powodu jego łatwej obróbki, lubiany także przez rzeźbiarzy i rzemieślników artystycznych. Elegancki klon znakomicie wpisuje się w spokojne przestrzenie utrzymane w stylu skandynawskim za sprawą delikatnej, zabielonej barwy.

Egzotyczne pomysły

Klasyką wśród egzotyki jest mahoń – o bardzo charakterystycznej strukturze i ciemnoczerwonej barwie – który zawsze przyciąga uwagę. Innym popularnym drewnem egzotycznym jest palisander. Materiał luksusowy i elegancki, o subtelnym różanym aromacie i jednolitej strukturze, a zarazem wyjątkowej, nieoczywistej barwie – ciemnych brązach, niekiedy wpadających w fiolet. Drewna egzotyczne są chętnie wykorzystywane w projektach łazienek ze względu na odporność na parę wodną i wysokie temperatury.

Iglasty styl

Świerk – w Polsce kojarzony z niepowtarzalną stylistyką góralską – jest lekki i miękki. Zdecydowanie najpopularniejszym „iglakiem” jest sosna, o dużej zawartości żywicy. To (nie bez przyczyny) najpowszechniejszy rodzaj drewna w kraju. Powszechnie stosowana w stolarce okiennej, o niskiej kurczliwości, coraz częściej jest wykorzystywana w nowoczesnych wnętrzach. Łatwe w obróbce drewno sosny, o pogodnym, jasnym zabarwieniu, które ciemnieje pod wpływem słońca, z charakterystycznymi słojami i sękami, nadaje jej rustykalny i przytulny wygląd.

Jak widać, ile rodzajów drzew, tyle zastosowań ich drewna. To długoterminowa inwestycja, dlatego naprawdę warto być bardzo uważnym przy jego wyborze i kierować się radami profesjonalistów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zdecydować się na dominujący gatunek, jednak nie trzeba oczywiście ograniczać się tylko do jednego. Odpowiednie łączenie różnych gatunków stworzy subtelne kontrasty, ale musi to być proces przemyślany – niekorzystne zestawienie różnych odcieni może zaburzyć całą kompozycję. Zabieg kontrastu zastosowaliśmy w projekcie apartamentu „Męskie Niebo” – zestawienie dwóch rodzajów drewna stało się motywem przewodnim tego mieszkania. Szczotkowany, dymiony dąb o ciemnym wybarwieniu głębokiego brązu i wyraźnie zarysowanej strukturze, zapewniający intymną atmosferę i męski charakter, zestawiliśmy z dębem bielonym, dodającym wnętrzu lekkości. To zestawienie oparte na kontraście tworzy wnętrze eleganckie, a przy tym nowoczesne i zdecydowane.

2. Bliskość z naturą

Klimatu, który we wnętrzu tworzy naturalne drewno, nie da się odtworzyć przy użyciu żadnego innego materiału. Nieważne, czy będzie to penthouse w centrum ruchliwego miasta, czy dom dla wielopokoleniowej rodziny na przedmieściach. Dzięki zastosowaniu dużej ilości drewna we wnętrzu poczucie bliskości z naturą będzie nam towarzyszyło niezależnie od miejsca zamieszkania. Chodzenie boso po ciepłej, drewnianej podłodze (zarówno tej o wyczuwalnych słojach, jak i tej idealnie gładkiej) dostarcza wielu bardzo przyjemnych wrażeń. Pragnieniem osiągnięcia takiego efektu kierowaliśmy się, tworząc nasz projekt Pasterskiej Chaty. Inspiracja do stworzenia tego domu, nagrodzonego w ostatnim czasie w konkursie Red Dot Design Awards, przyszła do nas z otoczenia. Działka, na której powstał dom, usytuowana jest w niezwykle poetyckiej scenerii Pienin i Jeziora Czorsztyńskiego. Starając się oddać ducha tego krajobrazu, w naszym projekcie sięgnęliśmy głównie po drewno. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drewniane są również drzwi wejściowe oraz wykończenie wnętrz.

3. Ekologia

Drewno jest surowcem naturalnym, wobec czego również ekologicznym. Jego składowanie, obróbka i utylizacja nie mają negatywnego wpływu na środowisko – nie generują takiej ilości dwutlenku węgla i zanieczyszczeń jak tradycyjne materiały budowlane. Drewno, będąc w złym stanie, bardzo szybko się rozkłada, podlegając procesowi biologicznej korozji. Zero waste, czyli styl życia, w którym ogromną wagę przykłada się do wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów, jest coraz modniejszą tendencją, która odważnie wkracza również do wnętrz. Dzięki temu, że drewno nie zawiera szkodliwych substancji, poddaje się je recyklingowi, wytwarzając materiały drewnopodobne. Na jego mniejsze zużycie istotny wpływ ma zaś nade wszystko niezwykła długotrwałość. Nierzadko zdarza się też, że inwestorzy w projekcie pragną wykorzystać drewno z odzysku – deski, którym czas nadał piękno i niepowtarzalny urok, czy elementy konstrukcyjne, jak stare belki, okna, czy drzwi o unikalnym dekorze, często zdobione regionalnymi ornamentami. Z rosnącą popularnością popytu na drewno vintage zaczynają się otwierać drewniane „antykwariaty”, w których dostaniemy niepowtarzalne elementy czy partie drewna.

4. Samo zdrowie

Oprócz ekologii drewno w domu to także zdrowie. Wierzenia ludowe na temat mocy witalnych i energii tego surowca nie są bezpodstawne. Bardzo delikatnie, jednak niezwykle pozytywnie drewno wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzieje się tak między innymi z powodu higroskopijności tego materiału – ma możliwość dostosowania się do panujących warunków we wnętrzu, tym samym je poprawiając. Dodatkowo jest w stanie regulować warunki klimatyczne w pomieszczeniach: wchłania nadmiar wilgotnego powietrza, oddając je w trakcie suchych pór roku – absorbuje 12 procent przy 65 procentach względnej wilgotności powietrza i temperaturze 20 stopni Celsjusza. Taka stabilizacja ma korzystny wpływ na drogi oddechowe człowieka. Drewniana podłoga czy większe elementy z tego surowca we wnętrzu sprzyjają alergikom. Naturalne drewno nie uczula – nie przyciąga kurzu oraz zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Obecnie do konserwacji najczęściej używa się naturalnych środków: wosków, olejów, farb wodnych. Ponadto w klasyfikacji materiałów budowlanych drewno jest zakwalifikowane do kategorii M1, która oznacza, że w powietrzu nie uwalniają się z niego żadne substancje i cząsteczki chemiczne.

5. Nieprzemijalność i elegancja

W architekturze kierujmy się zasadami jak w modzie – wybierajmy rzeczy jakościowe, które szybko nie przeminą i pozwolą się sobą cieszyć przez długie lata, nie tracąc szyku i elegancji. W tym wypadku drewno jest „małą czarną” architektury. Po latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia i pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na topie były terakoty i panele, nauczyliśmy się jako społeczeństwo stawiać na jakościowe materiały, które staną się inwestycją. Ponadczasowość drewna, oprócz jakości wiąże się z naturalnością, a także szerokim przekrojem barw skoncentrowanych wokół kolorów ziemi.

Emanująca ciepłem podłoga będzie bazą dla każdego stylu i dowolnej aranżacji. We wnętrzach minimalistycznych, loftowych czy industrialnych, których dominantą są zazwyczaj biele i szarości, przełamie surowy charakter przestrzeni, nie ujmując jej współczesności. Ponieważ drewno to także nowoczesność. Źle kojarzące się boazerie – symbol minionej epoki – ustępują swojemu następcy o zupełnie innym charakterze, niemającym nic wspólnego z przytłaczającym deskami z Polski Ludowej, niekiedy eksperymentalnymi, nadającymi wnętrzu kosmopolityczny wyraz.

Drewno kochają także style retro i mid-century modern. Obecnie jedną z czołowych tendencji podłogowych jest francuska jodła, która doskonale współgra z meblami vintage czy współczesnym glamourem. Drewno można zestawiać z każdym materiałem – ceramiką i betonem w kuchni czy łazience, surowymi cegłami, kamieniem o bogatym użyleniu… Meblom z płyty MDF nada szlachetność. Nie boi się bogatej ornamentyki i krzykliwych kolorów. Nieważne, czy drewno będzie w domu głównym bohaterem, czy poświęcimy mu subtelne akcenty – podniesie ono wartość estetyczną każdego wnętrza dzięki swojemu ciepłu i unikalnej aurze.

ZNAJDŹ NAS: