Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza?

Urządzanie wnętrz z całą pewnością jest pasjonujące i pełne emocji. I tak to już z nim bywa, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Warto więc przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji – czy to przed zakupem mebli, czy dodatków – rozważyć wszystkie za i przeciw. Dotyczy to również koloru drewnianej podłogi.

2019-02-25 12:54:51

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzamy nasz salon lub inne pomieszczenie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie elementy wystroju. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę, musimy zdawać sobie sprawę, że nie każdy odcień drewna pasuje do danego wnętrza. Na szczęście bogaty asortyment producentów podłóg pozwala znaleźć coś odpowiedniego zarówno pod kątem materiałów, jak i kolorów. Jak mądrze dobrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza – czyli zgodnie z naszymi upodobaniami i na lata?

Kolor drewnianej podłogi – podstawy aranżacyjne

Podłoga w mieszkaniu (zwłaszcza w salonie) powinna współgrać z pozostałymi elementami wnętrza i nie chodzi tu jedynie o meble czy dodatki. Podczas jej wyboru musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, przede wszystkim kolor, który musi być dopasowany do barwy stolarki okiennej. To samo dotyczy listew przypodłogowych, które absolutnie nie powinny różnić się odcieniem od reszty podłogi. Drzwi natomiast mogą być o dwa tony jaśniejsze lub ciemniejsze. Wszystkie te wymogi są podstawami, niezbędnymi do dalszej stylizacji mieszkania opartego na drewnianej podłodze. Tak naprawdę nie tylko stolarka okienna czy dobór drzwi decydują o kolorze drewnianej podłogi w naszym mieszkaniu. Barwę podłogi przede wszystkim należy dostosować do stylu, jaki chcemy osiągnąć. Czy salon ma być jasny i przestronny? A może gustowny i dostojny?

Drewniana podłoga do stylu skandynawskiego

Decydując się na salon lub sypialnię w stylu skandynawskim, najlepiej postawić na jasne i przyjemne dla oka barwy. Dotyczy to zarówno mebli i dodatków, jak i podłogi. Naturalne, jasne gatunki drewna o delikatnej fakturze sprawdzą się idealnie, dodatkowo optycznie powiększając wnętrze. Całość uzupełnią nowoczesna sofa na drewnianych nóżkach, lekki stolik kawowy oraz biała szafka RTV. Nie zapominajmy, że w tego rodzaju pomieszczeniach dużą rolę odgrywa również kolor ścian. Warto zestawić jasną podłogę z bielą, beżem lub delikatną szarością. Jeżeli obawiamy się, że stylizacja będzie zbyt monotematyczna lub – co gorsza – nudna, możemy ją przełamać kolorowymi dodatkami i oświetleniem. Niech w oknach zagoszczą zwiewne zasłony, a na sofie turkusowe poduszki. Ciekawymi dodatkami są np. luźno położony na fotelu miękki koc i wpuszczone w szklany wazon cotton ballsy.

Drewniana podłoga do stylu glamour

Wbrew pozorom jasna drewniana podłoga komponuje się nie tylko z bielami czy beżami na ścianie, ale również z bardziej wyrazistymi i głębszymi barwami. Kontrastowe połączenie jasnego drewna na podłodze z ciemnoszarą, brązową lub zieloną ścianą stworzy doskonałe tło dla aranżacji wnętrza w stylu glamour. Gdy drewno na podłodze jest jasne, pomieszczenie nie sprawia wrażenia ciężkiego i przytłaczającego. Całość podkreślają ciężkie i bogato zdobione zasłony oraz drewniane meble w charakterze epoki wiktoriańskiej.

Klasyczne, nowoczesne i loftowe wnętrza z drewnianą podłogą

Sporo już powiedzieliśmy na temat jasnej podłogi. Przyszedł więc czas na cieplejszą, ciemną wersję drewna. W połączeniu z jasnymi ścianami stworzy tło idealne dla  wielu stylów aranżacyjnych, w tym loftu, eklektyzmu czy ponadczasowej klasyki. W zależności od tego, na jaki styl się zdecydujemy, powinniśmy odpowiednio dopasować meble, akcesoria i tekstylia. Przykładowo: salon z ciemną drewnianą podłogą w iście loftowym klimacie nie obędzie się bez dużej, ciemnej sofy i eleganckiego, szklanego stolika kawowego na metalowych nóżkach oraz stylizowanego, miedzianego oświetlenia. Pamiętajmy, że decydując się na ciemną drewnianą podłogę, musimy uważnie dobierać każdy szczegół. Tutaj najlepiej sprawdzą się meble w ciepłym i zbliżonym do podłogi odcieniu drewna.

Drewniana podłoga do minimalistycznego wnętrza

Jeśli mamy ochotę poszaleć i nie boimy się wnętrzarskich wyzwań, możemy spróbować połączenia ciemnej drewnianej podłogi z ciemnymi ścianami, np. o czekoladowej barwie. Takie ryzykowne zestawienie opłaci Jeśli mamy ochotę poszaleć i nie boimy się wnętrzarskich wyzwań, możemy spróbować połączenia ciemnej drewnianej podłogi z ciemnymi ścianami, np. o czekoladowej barwie. Takie ryzykowne zestawienie opłaci się aranżacyjnie pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością wyposażenia. się aranżacyjnie pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością wyposażenia. Ciemna podłoga kontra ciemne ściany to zestawienie, które ma szansę sprawdzić się we wnętrzach minimalistycznych, ale tylko gdy meble i tekstylia nie będą za ciężkie.

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Niezależnie od tego, na jaki kolor podłogi się zdecydujemy, zaniedbane drewno straci na swoich wartościach estetycznych. Prawidłowo pielęgnowana podłoga będzie natomiast cieszyła oko swoją elegancją przez długie lata. Na co dzień wystarczy podłogę odkurzyć lub przemyć wilgotnym mopem. Do mycia drewnianej podłogi warto również stosować środki, które są przeznaczone do tego rodzaju nawierzchni. Systematyczne stosowanie środków pielęgnacyjnych, np. past do nabłyszczania powierzchni drewnianych, zapewnia podłodze długą i naturalną świeżość oraz większą odporność na uszkodzenia i zabrudzenia.

Zapraszamy do odwiedzenia strony autorki artykułu – https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/

ZNAJDŹ NAS: