Jak uszczelnić stare okna z drewna

Stare okna z drewna – nie sposób odmówić im uroku. Są niezwykle klimatyczne i często kojarzą się z wakacjami spędzonymi u dziadków na wsi. Trudno jednak cieszyć się z walorów wizualnych, kiedy w domu jest ciągle zimno, a ogrzewanie z każdym rokiem mocno nadweręża budżet. Jeśli w mieszkaniu dochodzi do strat ciepła z powodu starych i nieszczelnych drewnianych okien, warto uszczelnić konstrukcje okienne.

2018-12-18 11:16:08

Ciepło, którego nie ma, czyli problem nieszczelnych okien

Straty ciepła są skutkiem braku efektywnej termomodernizacji domu, czyli ocieplenia. W wyniku źle izolowanych ścian, nieszczelnych okien oraz wielu innych czynników dochodzi do sytuacji, w której mimo wysokich nakładów spalanego paliwa pomieszczenie wciąż nie jest wystarczająco komfortowe pod względem panującej w nim temperatury. Dodatkowo, w związku ze stale rosnącymi cenami węgla oraz zarobkami utrzymującymi się na tym samym poziomie, ogrzewanie staje się coraz mniej efektywne (taka sama ilość paliwa = wyższy koszt), co mocno wpływa na kondycję finansową i może prowadzić do tzw. ubóstwa energetycznego.

Straty ciepła są zależne od kondycji budynku i roku jego powstania, choć przyjmuje się, że w obiektach zabytkowych okna mogą przepuszczać nawet do 20% powietrza. Grupą szczególnie narażoną na niską efektywność ogrzewania są budynki, które powstały przed 1989 rokiem, czyli zanim pojawiła się idea budownictwa pasywnego skupiającego się na poprawie izolacyjności konstrukcji.

Przyglądając się prognozom oszczędności w wyniku wymiany okien, można oszacować średnie straty ciepła spowodowane ich nieszczelnością:

• budynki objęte ochroną konserwatorską: do 55–65%,

• budynki zabytkowe: do 15–20%,

• budynki starego budownictwa nieobjęte ochroną zabytków lub konserwatora: 15–30% (w zależności od typu okna, między innymi liczba szyb i skrzydeł).

Oprócz niskiej jakości komfortu cieplnego stare okna mogą być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia. Wilgoć, która przedostaje się przez nieszczelności, sprzyja powstawaniu pleśni oraz grzybów, co – szczególnie w wypadku dzieci i osób starszych – może być skrajnie niebezpieczne. Dodatkowo zła termomodernizacja budynku jest pośrednią przyczyną powstawania smogu, czyli zawiesiny będącej wynikiem spalania opału niskiej jakości, co również ma niekorzystny wpływ na zdrowie.

Przyczyny nieszczelności w starych oknach

Do najczęstszych powodów powstawania nieszczelności w starych oknach z drewna należą:

• wiek – nic nie jest wieczne, okna również. W starym budownictwie drewniane okna mają często nawet ponad 80 lat. Nic więc dziwnego, że z czasem mogą stanowić mniejszą ochronę niż w momencie ich wstawienia,

• warunki atmosferyczne – mróz, deszcz, śnieg, wiatr i wahania temperatury mają działanie destrukcyjne. Woda, która dostaje się do szczelin okiennych, a następnie zamarza, może doprowadzić do powstania pęknięć, nierówności i ubytków w drewnie oraz uszczelkach,

• szyby – w wypadku starych szyb wskaźnik przepuszczalności jest bardzo wysoki, przez co szybciej dochodzi do przenikania ciepła niż w oknach wykonanych w nowych standardach,

• zaniedbania – lekko wypadające okno jest problemem zauważonym latem i zapomnianym zimą, gdy już jest zbyt chłodno, aby wietrzyć mieszkanie. Jednak złe przyleganie ramy tworzy zakamarki, przez które dostają się woda i mróz, co znacznie przyśpiesza proces niszczenia,

• błędy montażowe – nieszczelności starych okien bardzo często są wynikiem błędów montażowych, które w wyniku dalszego użytkowania znacznie narażają konstrukcję na wzmożone niszczenie pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych i wielu innych czynników, jak naturalne niszczenie związane z upływem czasu,

• uszczelki – w wyniku upływu czasu oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych uszczelki mogą pękać, dlatego należy corocznie kontrolować ich stan, aby zapobiec przepuszczaniu zima.

Zachowaj ciepło dla siebie

Jeśli w sezonie zimowym występuje problem z efektywnym ogrzaniem mieszkania i rosnącymi rachunkami, warto zwrócić uwagę na stan okien. Drewniane i nieszczelne stare okna każdego dnia przyczyniają się do tego, że zużywa się większą ilość energii, choć realnie nie odczuwa się żadnej poprawy komfortu cieplnego.

Sposobem na zminimalizowanie ucieczki ogrzanego powietrza na zewnątrz i ograniczenie przedostawania się zimnego powietrza do wnętrza jest wykonanie prac termomodernizacyjnych, polegających między innymi na wymianie okien. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, warto, abyś zapoznał się ze statusem budynku, który zamieszkujesz.

Jeśli mieszkanie jest objęte ochroną konserwatora, znajduje się w obszarze ochrony albo zostało uznane jako zabytkowe, samodzielna wymiana okien jest niemożliwa bez wcześniejszego uzyskania zgody. Dodatkowym problemem – przy chęci zakupu nowych okien – może być konieczność zamówienia ich na określony wymiar i według starego wzorca, aby zachować zgodność wizualną z całym budynkiem.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie uszczelnił swoje stare okna. Co prawda nie uzyskasz w ten sposób 60% oszczędności w stratach ciepła, ale komfort odczuwalny znacznie się poprawi, a rachunki delikatnie się obniżą.

Jak przebiega uszczelnianie starych okien drewnianych?

Chcąc uszczelnić stare okna drewniane, najlepiej wezwać fachowca, który profesjonalnie zajmie się tym problemem. Wymiana uszczelek nie polega bowiem jedynie na zerwaniu starych i przyklejeniu nowych. Należy dokładnie oczyścić okno, sprawdzić, czy w zakamarkach nie ma żadnego piasku albo innych zabrudzeń, a dopiero w ostatnim etapie przejść do nakładania materiału izolacyjnego.

Ponieważ przyczyny przenikania powietrza mogą być różne, nie ma uniwersalnej metody, która zadziała u każdego. Jak przebiega standardowa procedura wymiany uszczelek w oknach?

• Najpierw należy sprawdzić okna z każdej strony, również od góry, aby zlokalizować wszystkie pęknięcia i zakamarki.

• Jeśli między ramą a szybą występują szpary, trzeba je oczyścić z zabrudzeń (na przykład za pomocą wykałaczki), a następnie użyć preparatu odtłuszczającego. Uszczelnianie powinno się wykonać przezroczystym silikonem, aby po wyschnięciu nie było widocznych śladów.

• W wypadku szpar między futryną a skrzydłem można użyć uszczelek taśmowych silikonowych lub silikonowo-gumowych. Te drugie są bardziej wytrzymałe, jednak cechują się niższym stopniem izolacyjności. Zanim zacznie się nakładać taśmę, okna powinny zostać dokładnie oczyszczone preparatem odtłuszczającym, należy również usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, na przykład piasek.

• W wypadku szpar między ościeżnicą a parapetem na całej długości okna należy równomiernie rozprowadzić silikon.

• Szczeliny między ościeżnicą a ścianą najlepiej uszczelnić za pomocą pianki montażowej. To zadanie wymaga sporej dokładności, aby zapobiec powstawaniu tzw. mostków termicznych, czyli miejsc źle zabezpieczonych. Gdy substancja wyschnie, za pomocą nożyka i ewentualnie drobnoziarnistego papieru ściernego należy wyrównać nierówności i wypukłości, nadając całości odpowiedni kształt. Następnie konieczne jest zabezpieczenie pianki silikonem albo folią paroizolacyjną. Jeśli ten krok zostanie pominięty, może dojść do przenikania wilgoci oraz rozwoju pleśni.

Ola Skalska – miłośniczka urządzania wnętrz i dobrej kuchni. Na co dzień redaguje bloga Fixly.pl z poradami o remoncie, budowie domu i aranżacjach. W wolnej chwili podróżniczka i mól książkowy, który nigdy nie pogardzi aromatyczną kawą i pysznym makaronem.

Zapraszamy do odwiedzenia - https://fixly.pl/blog/

ZNAJDŹ NAS: