Beton i drewno – połączenie doskonałe czy tylko chwilowa moda?

Chłodny beton, kojarzący się z surowością, w towarzystwie ciepłego i rodzinnego drewna. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że są to sprzeczne koncepcje, okazuje się, że chętnie sięgamy po tego typu rozwiązania. Nie tylko dlatego, że tworzą ciekawy efekt wizualny, ale także dlatego, że wprowadzają równowagę aranżacyjną, która nadaje wnętrzom harmonię i charakter.

2018-12-18 11:13:40

Beton w stylu industrialnym

Szarość, chłód oraz ciekawa faktura betonu sprawiają, że nadaje on wnętrzom nieco industrialny, czyli poprzemysłowy klimat, który stał się symbolem nowoczesnego podejścia do aranżacji wnętrz. Idealnie współgra z prostymi formami, metaloplastyką oraz mocnymi punktami kolorystycznymi, na przykład czerwienią lub żółcią. Dzięki temu całość wydaje się powściągliwa, a jednocześnie jest przełamana barwnym akcentem.

Beton jest również wdzięcznym materiałem aranżacyjnym, ponieważ idealnie prezentuje się z większością surowców, które od lat wykorzystujemy, czyli na przykład kamieniami naturalnymi takimi jak granit lub konglomerat, a także z drewnem.

Beton wykazuje również bardzo ciekawą zdolność do podbijania walorów materiałów, z którymi zostaje zestawiony. Jest chłodny, dlatego chętnie wykorzystujemy go jako tło dla zaakcentowania cech innych surowców. Przykładem takiego połączenia może być właśnie drewno, które – jak mogłoby się wydawać – samo w sobie nie lubi dużej konkurencji, zwłaszcza jeśli tworzy aranżacyjną przewagę, ale w towarzystwie betonu nabiera cech, które nadają pomieszczeniom odpowiednią równowagę i harmonię.

Jak przełamać surowość betonu?

Cecha, za którą cenimy betonowe aranżacje, czyli wspomniana wyżej surowość, jest jednocześnie powodem, dla którego dość często obawiamy się jego obecności w naszych domach. Zbyt duża ilość tego surowca w połączeniu z chłodnymi barwami, na przykład bielą oraz jednym lub dwoma mocnymi akcentami kolorystycznymi, może być odbierana jako nieprzyjemna i pozbawiona rodzinnej radości. Aby przełamać tego typu odczucie i sprawić, że wnętrze stanie się przytulne, choć wciąż dalekie od pstrokatego, coraz częściej decydujemy się na obecność naturalnego drewna, czyli symbolu życia, natury i miłości.

Drewno jest materiałem, który cenimy za wytrzymałość, wysoką jakość, wszechstronność oraz klimat, jaki tworzy w naszych domach. Jest nie tylko przyjemne i ciepłe w dotyku, ale również ma niepowtarzalny odcień i wzór. W zależności od gatunku drewna możemy pozyskać deski o najrozmaitszych barwach, począwszy od słomkowego aż po ciemny i wyrazisty brąz. Widoczne sęki i faktura sprawiają, że jest to również materiał, który od lat cieszy się ogromną popularnością i w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody.

Połączenie drewna i betonu stworzy więc efekt kulminacji walorów estetycznych obu surowców, który z jednej strony będzie kojarzył się z industrialną powściągliwością, z drugiej – z ciepłem rodzinnym i naturą.

Połączenie faktur i wrażeń dotykowych

Sztuka aranżacji wnętrz to nie tylko efekt wizualny, czyli ten, o którym wydajemy opinię jedynie na podstawie ogólnego wyglądu. Niezwykle istotne są również faktury danych powierzchni, które odpowiadają za wrażenia dotykowe i odbijanie światła. Umiejętne operowanie między szorstkością drewnianych filarów, porowatością betonowych ścian oraz na przykład idealną gładkością kamiennych blatów sprawia, że nasz dom nabiera nowego wymiaru.

Świadomość tego, w jaki sposób połączyć ze sobą całkowicie różne materiały, wyróżnia najlepszych projektantów wnętrz. Umiejętne zestawienia barw i elementów dekoracyjnych to zaledwie cząstka w procesie tworzenia spójnej koncepcji, która będzie ponadczasową tendencją w aranżacji. Pamiętajmy, że urządzenie wnętrz nie polega wyłącznie na czerpaniu inspiracji z chwilowej mody, która charakteryzuje się szybkim zanikaniem, przekształcaniem się i powracaniem. Dom z założenia powinien nam służyć przez kilkadziesiąt lat, dlatego musi łączyć ze sobą takie elementy, które nie stracą na aktualności mimo upływu czasu.

Zasady łączenia drewna i betonu

Nie ma ściśle określonych zasad łączenia drewna i betonu, ponieważ wszystko jest zależne od efektu, jaki chcemy osiągnąć, i od koncepcji. Istnieją jednak pewne założenia, które wpływają na ogólne postrzeganie przestrzeni pod względem estetyki, przestronności i klimatu.

• Jeśli chcemy, aby wnętrze było surowe i chłodne, warto wykorzystać białe drewno, na przykład w formie prostych regałów ściennych lub ramek na obrazy. W połączeniu z szarością betonu pozwoli nam to uzyskać efekt powściągliwego i uporządkowanego pomieszczenia w stylu skandynawskim. W wypadku chęci przełamania chłodu szarych ścian lepiej sprawdzi się naturalny odcień dębu. Doda przytulności i znacznie ociepli wnętrze.

• Aby optycznie powiększyć przestrzeń, warto zdecydować się na proste lub geometryczne formy mebli drewnianych. Stare i wzorzyste komody mogą przytłumić wnętrze i sprawić, że całość nie będzie ze sobą odpowiednio współgrać, a całe pomieszczenie wyda się mniejsze.

• Zarówno drewno, jak i beton są surowcami, które mocno reagują na oświetlenie. Odpowiednie rozmieszczenie na przykład lamp LED-owych dodatkowo podkreśli fakturę materiałów, kolor żarówek może zaś wpłynąć na postrzeganie charakteru wnętrza (za pomocą światła możemy stworzyć klimat zarówno surowy, jak i przytulny i rodzinny).

• Odcień drewna, nawet w wypadku delikatnych elementów, może mocno zmienić efekt wizualny całej koncepcji, dlatego wybierając na przykład krzesła, stolik kawowy lub mały regał do powieszenia na ścianie, zawsze należy kierować się efektem, jaki chcemy uzyskać. Wybierając kilka rodzajów i odcieni drewna, możemy wprowadzić chaos oraz całkowicie zaburzyć harmonię, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wprowadzania nowych elementów (na przykład dodatkowego regału).

• Zarówno beton, jak i drewno idealnie współgrają z metalowymi elementami użytkowymi (na przykład geometrycznym stolikiem kawowym) oraz roślinami (na przykład skrzydłokwiatem lub sansewerią, które oprócz liści o ciekawym odcieniu zieleni, pochłaniają również zanieczyszczenia z powietrza).

Gdzie najlepiej sprawdzi się połączenie drewna i betonu?

Salon w stylu industrialnym z dodatkiem drewna stylizowanego na stare oraz metalowymi elementami to w zasadzie klasyczne rozwiązanie, na które decydujemy się w pierwszej kolejności. Zastosowanie efektu kontrastu, czyli na przykład betonowego sufitu oraz dębowej podłogi, sprawi, że całość nabierze ciekawej formy oraz pozwoli na większą swobodę w dalszym urządzaniu, a wybór geometrycznych mebli oraz skórzanej sofy nada wnętrzu powściągliwy charakter.

Polecanym miejscem, gdzie możemy zestawić ze sobą surowość betonu z ciepłem drewna, są schody. Szare, lekko porowate ściany podkreślą dębowe stopnie z widocznymi sękami, a odpowiednie oświetlenie i metalowa poręcz sprawią, że całość będzie prezentowała się bardzo elegancko, jednocześnie zaś solidnie.

Urządzając pokój dzieci, nie musimy rezygnować z połączenia drewna i betonu, jednak należy pamiętać o przytulnym wykończeniu całości. Taki efekt uzyskamy, wybierając dodatki i kolory, które będą rozświetlać wnętrze i sprawią, że stanie się ono bardziej radosne. Łagodne barwy i przytulne dekoracje są konieczne, aby dzieci rozwijały się prawidłowo i czuły swobodnie w swoim pokoju, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy zdołamy urządzić go tak, aby odpowiadał kilkulatkowi, lepiej pozostać przy sprawdzonych aranżacjach dziecięcych.

Ola Skalska – miłośniczka urządzania wnętrz i dobrej kuchni. Na co dzień redaguje bloga Fixly.pl z poradami o remoncie i budowie domu oraz aranżacjach. W wolnej chwili podróżniczka i mól książkowy, który nigdy nie pogardzi aromatyczną kawą i pysznym makaronem.

Zapraszamy do odwiedzenia - https://fixly.pl/blog/

ZNAJDŹ NAS: