Działanie żywiołów zamknięte w dębowej podłodze

Surowe drewno, które latami jest wystawione na działanie wiatru, promieni słonecznych i opadów atmosferycznych, zyskuje nowy, intrygujący wygląd. Matki Natury co prawda nie da się skopiować, ale można jej dorównać i w kontrolowanych warunkach stworzyć podłogi przypominające estetyką materiał poddany działaniu żywiołów. Taka właśnie jest seria Chapel Minster. Sekret jej popularności tkwi w wyjątkowej fakturze oraz odcieniach, które mimo upływu czasu niezmiennie wprawiają w zachwyt.

2018-07-27 16:11:07

Drewno, które latami jest narażone na działanie warunków atmosferycznych, nabiera wyjątkowej, nieco spłowiałej barwy, cechuje się także specyficzną fakturą.

Kilkanaście czynności, aby dorównać Matce Naturze

Matki Natury nie zastąpimy, ale doświadczeni rzemieślnicy w kilka tygodniu potrafią stworzyć podłogi odzwierciedlające długotrwały wpływ żywiołów na surowe drewno. Uzyskanie takich efektów wymaga jednak dużego nakładu pracy – potrzeba wielu różnorodnych czynności, a większość z nich trzeba wykonać ręcznie. Rezultaty są jednak warte wysiłku, otrzymujemy bowiem podłogi o intrygującej barwie i niezwykłej fakturze. Chapel Minster – tak bowiem nazywa się opisywana kolekcja – to propozycja z oferty firmy Chapel Parket Polska.

Heblowanie uwydatniające naturalne piękno drewna

Sekretem uzyskiwania takich kolorów jest odpowiednia obróbka surowca. Powierzchnia podłóg Chapel Minster (jak wszystkich elementów sygnowanych marką Chapel Parket) jest heblowana. W procesie ich produkcji nie stosuje się papieru ściernego, co pozwala wyeksponować naturalny rysunek drewna.

Barwa utrwalona olejem woskowym

Nietypowy jest także sposób uzyskiwania koloru drewna. Przy stanowisku pracy rzemieślników próżno szukać bejcy – kolor podłóg Chapel Minster to rezultat traktowania drewna odpowiednio dobranymi substancjami, na przykład amoniakiem czy związkami wapnia. Gotowa podłoga jest impregnowana olejem woskowym wzbogaconym związkami krzemu. Zabezpieczone w ten sposób drewno ma podwyższoną odporność na uszkodzenia związane z jego codziennym użytkowaniem. Substancja ułatwia także bieżącą pielęgnację i okresową konserwację podłóg. Olejowanych desek i klepek nie trzeba cyklinować, zamiast tego wystarczy okresowa konserwacja przy użyciu przeznaczonego do tego celu oleju.

Podłoga szyta na miarę

Kolekcję Chapel Minster tworzą dębowe deski i klepki (układane w klasyczną jodełkę, jodłę francuską lub węgierską) w jedenastu wybarwieniach. W palecie dostępne są między innymi odcienie czerwieni, ciepłe brązy ze słonecznymi refleksami, a także szarości, czyli barwy dość nietypowe jak na dębowe drewno. Seria obejmuje elementy o grubości 20 mm tworzone z materiału inżynieryjnego (warstwowego), można je zatem instalować na ogrzewaniu podłogowym.

Każda podłoga powstaje na indywidualne zamówienie, więc o jej ostatecznym wyglądzie decyduje inwestor. Wybiera on nie tylko kolor, ale także szerokość desek (lub klepek) i sposób ich ułożenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć podłogę z desek o różnych szerokościach czy połączyć deski z klepkami. Możliwości jest wiele, mimo to rezultatem jest zawsze nadzwyczajny produkt, tak niepowtarzalny jak… sama natura.

KONTAKT:

Chapel Parket Polska Sp. z o.o.

www.chapelparket.pl

ZNAJDŹ NAS: