Niebanalne drewniane dekoracje ścian

Historia zawarta w drewnie to także historia sztuki i przemysłu wnętrzarskiego. Podobnie jak wiele innych produktów, panele i drewniane elementy ozdobne ewoluowały w sposobie dekoracji wnętrz. Czymś oczywistym jest ozdabiać ściany za pomocą obrazów lub fotografii w zdobionych lub najprostszych ramkach, bardzo popularne są również fototapety. Rzeczy nieoczywiste nierzadko jednak bywają najbardziej efektowne.

2018-08-13 15:51:04

W poszukiwaniu inspiracji warto przełamywać znane schematy, wybierając nowe, zaskakujące rozwiązania. Drewno to materiał o nieskończonym potencjale, który nie zawsze jest przez nas wykorzystywany. Parkiet czy meble drewniane to zwykle najbardziej pożądane elementy wystroju. Drewno jednak – poza funkcjami użytkowymi – pełni również funkcję dekoracyjną.

A może drewniane panele… ścienne?

Charakteru nadawanego wnętrzu przez drewno nie można odtworzyć przy użyciu żadnego innego materiału. W architekturze było wykorzystywane od zawsze, odkrywając coraz to nowsze zastosowania. Już pod koniec XV wieku opracowano panele ścienne, dzięki którym zimne i surowe pokoje w kamiennym budynkach stały się bardziej przytulne. Drewno o właściwościach izolacyjnych było używane do stawiania czoła kamiennym ścianom i zatrzymywania przeciągów. Oczywiście oprócz swoich funkcjonalnych właściwości drewno to także piękno. Emanującego od niego ciepła nie zapewnią inne materiały.

Przykłady niezwykle okazałych paneli drewnianych z XVI i XVII wieku można znaleźć w wielu historycznych miejscach, między innymi w pałacu Hampton Court nieopodal Londynu. Zdumiewające foyer z klatką schodową zdobią misterne płaskorzeźby, które są zestawione ze wspaniałymi malunkami ściennymi autorstwa Antonia Verria.

Tendencja ta zaczęła się szybko rozprzestrzeniać – okres gotyku charakteryzują bardziej skomplikowane detale na panelach ściennych, wykonanych głównie z dębu lub sosny.

Dopiero w XX wieku – gdy ogromna różnorodność gatunków drewna, takich jak orzech i mahoń, stała się łatwo dostępna – boazeria stała się prostsza, podczas gdy francuski renesans utrzymany był w bogatym i niezwykle ozdobnym stylu typowym dla Tudorów.

Nudna boazeria czy wyjątkowa sztuka?

Boazeria ścienna, przeżywająca wzloty i upadki swojej popularności, jest zakładana do dziś i nic nie zapowiada, aby cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić. Kojarzy nam się ona głównie z wnętrzami angielskimi, francuskimi, amerykańskimi i włoskimi, gdzie jest synonimem prestiżu i dobrego stylu. W Polsce została zapamiętana jako przytłaczająca wnętrze okładzina lakierowana na wysoki połysk, synonim złego gustu i element, którego obecnie raczej chcemy się z pomieszczeń pozbyć. Mimo to od kilku lat odważnie, w zupełnie nowy, świeży sposób, pracownie architektoniczne zaczęły wprowadzać ją jako jeden ze środków wyrazu w tworzonych przestrzeniach. Współczesne boazerie nie mają nic wspólnego z tymi z czasów Polski Ludowej – jedynie materiał pozostał ten sam. Są pożądanym elementem dekoru, nadając przestrzeni prestiż i niepowtarzalny wyraz.

Boazerie wracają do łask

Zupełnie nowa odsłona boazerii wpisze się w każdy styl. Klasyczne okładziny drewniane są obecnie synonimem luksusu. Te z ciemnego drewna to elegancja kojarząca się ze stylem angielskim: ponadczasowe, wyrafinowane i niezwykle efektowne, jednocześnie jednak nieograniczające przestrzeni do dalszych eksperymentów i budowania kontrastów. Pozwalają wprowadzać do wnętrza elementy modernistyczne, nowoczesne i żywe kolory. Stosując panele we wnętrzach, decydujemy się na inwestycję, która pozostanie modna przez wiele lat.

Białe panele ścienne z ozdobnymi listwami to klasyka aranżacji glamour, oddająca ducha dawnego Hollywood, idealnie komponująca się z bogato zdobionymi meblami, kanapami o miękkich, pikowanych poduchach. Jasne tonacje to także styl skandynawski. Bielone pionowe lub poziome deski odnajdą się we wnętrzach utrzymanych w tej właśnie stylistyce. Z takimi wnętrzami wspaniale skomponuje się drewno o podkreślonej naturalnej strukturze, zarysowanymi sękami, które wpisze się również w przestrzeń o charakterze rustykalnym.

Dekoratorski minimalizm

Drewno we wnętrzach to również minimalizm, który w ostatnich latach stał się bardzo dominującą tendencją. Oszczędne aranżacje to nie tylko beton, biele, skala szarości, ale właśnie drewno. Zarówno w formie najprostszych okładzin o gładkiej fakturze i jednolitym wybarwieniu, jak i elementów o niestandardowych deseniach i formach, które w ascetycznych wnętrzach może być głównym elementem dekoru przełamującym proste linie. Elementy ułożone cegiełkowo czy panele o trójwymiarowych deseniach to twórczy sposób na odejście od standardowych listew. Miłośnicy naturalnego drewna docenią również panele z pni poprzecinanych w poprzek, montowanych na czarnych płytach, które odkrywają słoje drewna w ich pełnej okazałości. Takie elementy są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w prywatnych mieszkaniach i domach, ale także w przestrzeniach komercyjnych: restauracjach, butikach, showroomach. Podkreślają prestiż miejsca, będąc tym samym bardzo oryginalnym i trwałym dekorem.

Sztuką ścienną można wyjątkowo udekorować wnętrze. Ściany stanowią na tyle duży powierzchniowo nośnik dekoracyjny, że nie powinniśmy przechodzić obok nich obojętnie. Przykładamy zwykle dużą wagę do koloru ścian, a nie zastanawiamy się nad ich głębszą istotą: strukturą, materiałem, odbiciem światła, charakterem i klimatem użytych surowców. Drewno zachowuje się inaczej w różnych pomieszczeniach, dlatego bardzo istotna jest konsultacja ze specjalistą w kwestii doboru gatunku do konkretnego wnętrza. W pomieszczeniach, w których panuje większa wilgoć – takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej sprawdzą się dąb, buk i jesion, a z egzotycznych gatunków drewna: bambus, zebrano czy ciemne wenge.

Na uwagę zasługuje nieodkryta i nierozpowszechniona jeszcze masowo technika laserowego wycinania w drewnie. Dzięki niej można uzyskać niezwykle ciekawy dodatek do wnętrz w formie paneli lub panelowych ścian – za pomocą lasera można uzyskać trójwymiarowe nowoczesne płaskorzeźby. Futurystyczne i abstrakcyjne wzory to alternatywa dla klasycznie rozumianych dzieł sztuki – obraz i sztuka użytkowa jednocześnie.

Uwierz w drewno!

Mieszkania i domy „ubieramy” często w tapety, fototapety czy galerie zdjęć naszych bliskich. Nie zapominajmy jednak o innych możliwościach i materiałach, które świetnie pasują do dekoracji ścian. Takim materiałem niezaprzeczalnie jest drewno, które daje poczucie przytulności i ciepła, a do tego jest ponadczasowe, dzięki czemu przez wiele lat nie wyjdzie z mody. Warto odrzucić zakorzenione skojarzenia ze staroświeckimi boazeriami i uwierzyć w możliwości, jakie niesie ze sobą dekoracja z drewna na ścianach czy suficie.

Drewniane motywy wprowadzają harmonię i naturę do naszych domów. Jest to materiał używany w budownictwie od tysiącleci – dlatego jest ponadczasowy, wiarygodny i niezwykle szlachetny.

ZNAJDŹ NAS: