Jak dbać o drewnianą podłogę, korzystając z kominka?

Wieczór. Płonące drwa w kominku rozświetlają podłogę z prawdziwego drewna. Połączenie tych elementów sprawia, że wnętrze może zamienić się w domowe spa. A jak w rzeczywistości wygląda utrzymanie w harmonii tych dwóch elementów w domowych warunkach?

2018-10-22 15:52:59

Rozgrzewająca natura

Drewno rozpalone w kominku daje niesamowitą ilość ciepła, jednak trzeba pamiętać, że znacząco wysusza powietrze w pomieszczeniu. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zadbanie o odpowiedni poziom jego wilgotności w przestrzeni, w której znajduje się kominek. Wilgotność nie powinna spadać w takim miejscu poniżej 45% i być na zrównoważonym poziomie, tj. między 45–65%. W sytuacji, gdy posiadamy kominek i drewnianą podłogę, warto zainwestować w higrometr. W razie spadku lub podwyższonego poziomu wilgoci powinien on spełnić swoją rolę i wysłać informację o zarejestrowanych nieprawidłowościach.

Utrzymanie prawidłowej wilgotności nie tylko korzystnie wpłynie na naszą podłogę, ale również na zdrowie wszystkich domowników. Wilgotność można zwiększyć przez odpowiednie urządzenia elektryczne lub w sposób tradycyjny. Pewnie wiele osób kojarzy gliniane pojemniki wypełnione wodą i zawieszane na kaloryferach – jednak ten sposób warto traktować jedynie jako dodatkowe źródło nawilżania powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest elektryczny nawilżacz, który w sposób zrównoważony będzie dbał o odpowiednie parametry panujące we wnętrzu.

Nie bez znaczenia jest także regularne wietrzenie pomieszczeń. Używając ogrzewania kominkowego, należy pamiętać, by okno było otwarte szeroko, a nie tylko uchylone. Uchylając je można jedynie zrobić przeciąg i niepotrzebnie wychłodzić mieszkanie, zamiast je wywietrzyć.

Pielęgnacja zależna od podłoża

Zależnie od tego, czy podłoga jest olejowana czy lakierowana, warto zadbać o dobranie odpowiedniego środka do pielęgnacji. W przypadku podłóg lakierowanych wystarczy używać wosku dobrego producenta. Jednak należy zwracać uwagę na to, by podłoga nie robiła się śliska i miała certyfikat antypoślizgowy. Przed użyciem wosku można dodatkowo zastosować dedykowany do podłóg drewnianych środek do czyszczenia, który gruntownie oczyści taką powierzchnię ze wszelkich pyłów naniesionych przez kominek. 

W przypadku podłogi olejowanej, olejowanie trzeba powtarzać przynajmniej raz w roku. Dobry olej to koszt około 170 zł za 1 litr. Taka ilość powinna wystarczyć na zaimpregnowanie około 35 m2 powierzchni. Do pielęgnacji drewnianej podłogi olejowanej należy użyć mydła pielęgnacyjnego lub emulsji pielęgnacyjnej, które pozostawią na podłodze mikrofilm i w pełni zabezpieczą oraz odświeżą podłogę po okresie grzewczym.

Podłogi lakierowane nie wymagają takich nakładów pracy jak podłogi olejowane, jednak dzięki odpowiedniej konserwacji podłoga olejowana będzie wyglądała jak nowa przez cały okres użytkowania, mimo korzystania z kominka.

Rozważny wybór

Większość środków dostępnych w popularnych marketach budowlanych nie będzie odpowiednia do prawdziwej drewnianej podłogi. Wręcz przeciwnie – mogą one spowodować uszkodzenia jej wierzchniej warstwy. Najbezpieczniej jest zatem zastosować się do zaleceń producenta podłogi i stosować środki pielęgnacji od firmy, która wykonała wierzchnią warstwę podłogi – to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Wcale nie takie duże ryzyko

Posiadanie drewnianej podłogi w okolicach kominka wbrew pozorom nie dostarcza wiele dodatkowej pracy przy pielęgnacji i można jej nakład porównać do korzystania z innych źródeł ciepła. Jednak mimo to należy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie bezpieczeństwa podczas samego zakładania drewnianej podłogi w okolicach kominka. Jeśli zamierzamy ułożyć ją do samego kominka, wokół paleniska koniecznie trzeba założyć szybę hartowaną, którą łatwo można zdjąć po okresie grzewczym.

Kluczowe jest także drewno, które przynosimy do palenia w kominku. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli przyniesiemy do domu nieumiejętnie przechowywane drewno opałowe, w którym zdążyły zamieszkać szkodniki drewna, takie jak np. kołatek, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeniosą się one z drewna do kominka na podłogę.

Mając kominek w okolicy drewnianej podłogi, pamiętaj o:

  • utrzymaniu wilgotności 45–65%,
  • zachowaniu temperatury 18–22o Celsjusza,
  • używaniu dedykowanych środków pielęgnacyjnych,
  • zachowaniu bezpieczeństwa podczas rozpalania ognia!

Nieprzestrzeganie tych punktów, w szczególności wilgotności, może okazać się katastrofalne w skutkach dla Twojej podłogi!

ZNAJDŹ NAS: