Jak zaimpregnować drewniany płot?

Człowiek od zarania dziejów wykorzystuje drewno do swoich potrzeb. Ten niezastąpiony budulec służył naszym przodkom do wznoszenia osad, produkcji pierwotnych narzędzi i tworzenia pierwszych dzieł sztuki. Obecnie drewno wykorzystujemy m.in. do produkcji płotów. Ten wyjątkowy materiał w niesprzyjających warunkach szybko ulega zniszczeniu. By zachował swój urok, konieczna jest impregnacja. Warto wiedzieć, jak ją przeprowadzić z użyciem sprawdzonych środków marki Vidaron – najlepszego opiekuna drewnianych powierzchni.

2018-10-22 15:41:27

Moda na minimalizm i życie bliżej natury przeniknęła również do designu architektury ogrodowej wznoszonej dookoła nowoczesnych domów. Duża dostępność drewna i jego niepowtarzalny urok sprawiają, że bardzo często wykorzystywane jest ono do budowy płotów. Aby mógł on cieszyć oko właścicieli przez długie lata, niezbędne jest jego zabezpieczenie za pomocą impregnacji. Jest to proces, którego efektywność zależy przede wszystkim od tego, jak głęboko zastosowany impregnat przesiąknie w struktury drewna, co jest ściśle powiązane z wilgotnością zabezpieczanej powierzchni, zastosowaną metodą impregnacji oraz właściwościami używanego środka ochronnego. Niezawodne impregnaty wysokiej jakości, które od lat odpowiadają potrzebom hobbystów oraz profesjonalistów są sygnowane marką Vidaron. Warto zaufać sprawdzonym środkom, przygotowując się do konserwacji płotu.

Priorytetowe kroki w impregnacji, o których nie możesz zapomnieć…

1. Przygotowanie do renowacji drewna.

To nie tylko zgromadzenie potrzebnych narzędzi oraz środków ochronnych. To również rozpoznanie, czy poddawana konserwacji powierzchnia jest zupełnie surowym drewnem, czy wcześniej malowanym podłożem.

  • Jeśli drewno jest surowe, co najczęściej ma miejsce w przypadku nowych ogrodzeń, należy pokryć jego powierzchnię bezbarwnym, głęboko wnikającym w struktury drewna i zabezpieczającym przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi Impregantem Ochronno-Gruntującym Vidaron. Dopiero potem można przejść do malowania ogrodzenia impregnatem posiadającym wybrany barwnik, którego zadaniem jest eleganckie wykończenie gwarantujące niebanalny efekt wizualny wizytówki posesji.
  • Jeżeli odnawiamy wcześniej malowane ogrodzenie, nie możemy zapomnieć o dokładnym przeszlifowaniu jego powierzchni papierem ściernym ze szczególnym uwzględnieniem uszkodzonych powłok drewnianej struktury. Niezbędne jest również umycie desek, które najlepiej wykonać pod silnym strumieniem myjki ciśnieniowej. Do usunięcia wszelkich plam bądź zatłuszczeń można wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Warto również sprawdzić, czy przypadkiem nie należy przeprowadzić również wymiany zniszczonych fragmentów ogrodzenia.

Przed przejściem do etapu malowania drewna impregnatem koniecznie trzeba upewnić się, czy jego powierzchnia jest zupełnie sucha i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Tylko wtedy efekty pracy będą zadowalające i utrzymają się przez długi czas.

Zanim przeprowadzimy konserwację drewnianej powierzchni, konieczne jest zaopatrzenie się w dozę cierpliwości oraz przygotowanie pędzla. Najlepiej użyć tego przeznaczonego do nanoszenia wyrobów rozpuszczalnikowych lub przeszlifować papierem ściernym włosie uniwersalnego pędzla.

2. Nakładanie pierwszej warstwy.

Przed nałożeniem impregnatu należy starannie wymieszać jego substancje, dopiero później można przejść do równomiernego nanoszenia na wcześniej przygotowane drewniane podłoże pierwszej warstwy impregnatu, takiego jak np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy czy Impregnat Renowacyjny marki Vidaron. Pierwszy z nich zawiera specjalny dodatek TeflonTM surface protector. Dzięki niemu zabezpiecza się drewno od zewnątrz przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych (w szczególności przed promieniowaniem UV i wilgocią).  

3. Szlifowanie międzywarstwowe.

Kolejnym etapem w procesie impregnacji jest niezwykle ważne szlifowanie międzywarstwowe, które przeprowadza się z użyciem papieru ściernego tuż po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy powłoki impregnatu. Szlifowanie ma prowadzić do wyrównania powierzchni i zwiększenia przyczepności dla kolejnej warstwy impregnatu, która jest wchłaniana znacznie wolniej niż pierwsza. Szlifowania międzywarstwowego nie należy pomijać, ponieważ zapewnia ono niezwykle istotne dla efektu końcowego wyrównanie i oczyszczenie drewnianej powierzchni. 

4. Nakładanie drugiej warstwy.

Ostatnim etapem procesu jest malowanie drugiej warstwy impregnatu, która nadaje drewnianej strukturze eleganckie, matowe wykończenie.

Impregnacja drewna osadzonego przy ziemi bez tajemnic…

Jeszcze kilka lat temu ciężko byłoby wyobrazić sobie płot, którego stabilność nie byłaby gwarantowana przez jego częściowe osadzenie w ziemi. Obecnie istnieją alternatywne rozwiązania w postaci umieszczania płotu na specjalnych kotwach i metalowych wspornikach. Niestety, nie zawsze są one możliwe, przez co drewno dalej bywa narażone na nieustanny kontakt ze szkodliwą dla niego znajdującą się w glebie wodą i wilgocią. Oznacza to niekorzystne oddziaływanie na płot biologicznej korozji, gnicie i pojawianie się pleśni. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pokrycie drewna wysokiej jakości impregnatem, który ochroni je przed wilgocią i gniciem.

Jeżeli szukasz środka ochronnego, który nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko, wybierz Pokost Lniany Vidaron. To naturalny, ekologiczny i całkowicie bezpieczny preparat. Wnikając we wszystkie wolne przestrzenie w strukturze, chroni je przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Impregnaty Vidaron dają matowe wykończenie malowanej powierzchni, jeżeli chciałbyś, aby drewno było wykończone inaczej, np. na satynowy połysk, użyj lakierobejcy. Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała Vidaron, zawiera w swoim składzie TeflonTM surface protector i posiada 10-letnią Gwarancję Skutecznej Ochrony Drewna. Ta lakierobejca jest dostępna w 10 różnych kolorach oraz w wersji bezbarwnej, dlatego każdy znajdzie odpowiednią dla swojego płotu. Produkt ten tworzy na powierzchni drewna transparentne i elastyczne powłoki, które podkreślają kształt słojów drewna, przez co ogrodzenie zyskuje nowy wygląd.

Nie zaniedbuj ochrony i pielęgnacji ogrodzenia. Ciesz się wieloletnim urokiem naturalnego drewna, stawiając na impregnacje z pomocą rekomendowanej marki Vidaron.

ZNAJDŹ NAS: